شبکه کتاب تی وی
۰

آمارهایی بی نظیر از مسابقه کتاب شیرین

بازدید 198
۳.۶
(۱۱۸)

آن‌ها که به یاد دارند، ماه‌ها قبل در هفته کتاب ۱۴۰۲ بود که خبر شروع مسابقه کتاب شیرین در فضای مجازی پیچید. واکنش‌ها در ابتدا خیلی عادی بود؛ گویی این پویش هم قرار بود مثل هزاران پویش و مسابقه کتابخوانی دیگر برگزار شود و نهایتا هم هیچ تاثیری روی کتاب و کتابخوانی نداشته باشد. اصلا کتاب شیرین یعنی چه؟ چرا اسمش را شیرین گذاشته اند؟ کتاب مگر خوردنی است؟ هدف از مسابقه چیست؟ رنج سنی مخاطبان آن چقدر است؟ اینها همه سوالاتی بود که در ابتدا درباره این مسابقه در فضای مجازی پرسیده میشد تا اینکه کمی بعد، آمارهایی بی نظیر از مسابقه کتاب شیرین جای «تعجب» و «حیرت» را با سوال و شبهه‌های مخاطبان عوض کرد.

مسابقه کتاب شیرین
مسابقه کتاب شیرین

فرایند مسابقه کتاب شیرین

یکی از اصلی‌ترین وجوه تمایز مسابقه کتاب شیرین با دیگر مسابقه‌ها، فرایند جالب آن است. در فصل اول این مسابقه، شبکه کودک و شبکه کتاب همزمان مسابقه را پخش می‌کردند و مخاطب در تلویزیون یا اینترنت سوالات را می‌دید و در کانال شبکه کتاب در پیام‌رسان «شاد» به سوالات پاسخ می‌داد و بعد هم از میان پاسخ‌دهندگان شاد قرعه‌کشی شده و برندگان مشخص می‌شدند.

در فصل جدید کتاب شیرین، که به مناسبت ماه رمضان و عید نوروز ۱۴۰۳ از شبکه کودک و شبکه کتاب پخش می‌شود، یک بازی (وب اپلیکیشن) برای این مسابقه طراحی شده است. در این بازی، شرکت کنندگان هرروز وارد سایت شبکه کتاب به آدرس (Ketab.tv) شده، صفحه مسابقه کتاب شیرین را انتخاب کرده و با عضویت در سایت، روی دکمه «شروع مسابقه» کلیک می‌کنند و وارد فضای بازی می‌شوند.

پس از ورود به فضای بازی و تکمیل اطلاعات، شرکت کننده می‌تواند در بخش «لیست مسابقات» به بازی‌های افلاین مراجعه کرده و در آن‌ها شرکت کند و برای اول شدن در لیگ مسابقه، امتیاز جمع کند. مسابقه اصلی هم از بخش «مسابقه تلویزیونی» هرروز ساعت ۱۵:۳۰ شروع می‌شود و مخاطب می‌تواند با انتخاب یکی از سرگروه‌ها و عضویت در تیم او، وارد مسابقه اصلی شده و به سوالات پاسخ دهد و به برنده شدن تیم خود کمک کند.

آمارهای بی نظیر مسابقه کتاب شیرین

فصل اول این مسابقه رکوردهای کم‌نظیری در طول تاریخ مسابقات تلویزیونی کتاب و کتابخوانی بر جای گذاشت. بیش از ۷۰ هزار شرکت کننده یکتا در فصل اول این مسابقه شرکت کردند و از میان آن‌ها هرروز قرعه‌کشی شده و به برندگان جوایزی همچون (دوچرخه، تبلت، ساعت هوشمند، هدفون، بن خرید کتاب و…) اعطا شد. تنها کانال شبکه کتاب در پیام‌رسان شاد در طول این مسابقه از ۳۰ هزار نفر به ۱۵۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.

فصل جدید مسابقه بزرگ کتاب شیرین هم که به مناسبت ماه رمضان و عید نوروز برگزار می‌شود، تا کنون که شش قسمت از آن پخش شده، روزانه حدود ۳۰ هزار بازدیدکننده یکتا و آنلاین در وبسایت شبکه کتاب و ۷ هزار بازدید کننده یکتا در پیام‌رسان روبیکا و هزاران بازدیدکننده در تلوبیون، سروش پلاس، شادنما، تلویزیون اسنوا و … دارد و این رقم هرروز درحال افزایش است.

بچه‌های ایران، پای کار کتاب شیرین

یکی از شگفتی‌های مسابقه کتاب شیرین، کشف استعدادهای اعجاب‌انگیز و فعال‌کردن روحیه «ترویج کتاب» در کودکان و نوجوانان ایرانی است. تنها با مراجعه به این صفحه می‌توانید انبوهی از ویدئوهای ارسالی بچه‌ها از سراسر ایران به شبکه کتاب را ببینید. هرکدام از این بچه‌ها با در دست گرفتن یک کتاب در حال معرفی آن کتاب هستند و دریافت چندهزار ویدئو در طول مدت کمِ این مسابقه، باعث شگفتی و شادیِ عمیق برگزارکنندگان این مسابقه شد.

جوایز مسابقه کتاب شیرین

بن خرید کتاب ۳۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی از سامانه بازار کتاب، دوچرخه، تبلت، گوشی هوشمند، هدفون بی‌سیم، ساعت هوشمند و … برخی از جوایز مسابقه کتاب شیرین است.

مسابقه کتاب شیرین را از کجا ببینیم؟

این مسابقه هرروز ساعت ۱۵:۳۰ از شبکه کودک و شبکه کتاب (Ketab.tv) پخش می‌شود.

همچنین از کانال شبکه کتاب در روبیکا، تلویزیون‌های اسنوا، پیام‌رسان سروش پلاس و تلوبیون نیز می‌توانید این مسابقه بزرگ را تماشا کنید.

این مقاله واستون مفید بود؟

از یک تا ۵ بهش ستاره بدید!

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. تعداد رای‌ها ۱۱۸

اولین نفری باشید که به این متن امتیاز میدید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر