شبکه کتاب تی وی
۰

معرفی کتاب‌های شهدای خدمت

معرفی کتاب های شهدای خدمت
بازدید 63
۵
(۲)

در حالیکه همه برای جشن میلاد آقا امام رضا(ع) آماده می‌شدیم، ناگهان خبری عجیب و تلخ ما را متحیر و مبهوت کرد: وقوع سانحه برای بالگرد رئیس جمهور و همراهانشان! و بالاخره پس از چند ساعت بی‌خبری و اضطراب، صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خبر جانباختن حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی هشتمین رئیس جمهور ایران، دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز، دکتر مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار موسوی سرتیم حفاظت ریاست جمهوری و تیم پروازی تایید شد.

در کنار همه مطالبی که این روزها در مورد تلاش‌ها و خدمات شهدای خدمت بیان شده است، خالی از لطف نیست که به تالیفات و کتبی که از برخی از این بزرگواران منتشر شده است نیز، نگاهی داشته باشیم. از بین این شهدا، از شهید حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، دکتر امیرعبداللهیان، آیت‌الله آل هاشم و دکتر مالک رحمتی کتبی منتشر شده که در این یادداشت مجله اینترنتی کتاب تی وی به آن‌ها می‌پردازیم:

کتاب‌های رئیس جمهور شهید حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی

شهید رئیسی، مظلومانه در مناظرات انتخاباتی سال ۱۴۰۰ مورد طعن و توهین بدخواهانش قرار گرفت و به تحصیلاتشان اهانت شد؛ حال آنکه ایشان خاضعانه و صبورانه پاسخ منتقدان را دادند و در آن زمان کمتر اشاره‌ای به مجتهدبودن خود در عرصه فقاهت نکردند. از شهید مظلوم آیت الله ابراهیم رئیسی کتاب‌های زیادی منتشر شده است. از جمله:

تقریرات قواعد فقه

شهید رئیسی در این کتاب در سه جلد به قواعد فقه عبادی، اقتصادی و قضایی پرداخته‌اند.

قواعد فقه عبادی در سال ۱۳۹۷ منتشر شد. افزون بر دانش اصول فقه که نقش برجسته‌‏ای در استنباط احکام شرعیه فرعیه دارد، مجموعه دانش دیگری نیز به نام قواعد فقهی موجود است که مطالعه، بررسی و اثبات این قواعد نیز، فقیه را در استنباط حکم شرعی یاری کرده و از اهمیت به ‏سزایی برخوردار است. این اثر حاضر مشتمل بر بخشی از قواعد فقهی باب عبادات است که پیشتر آیت‌الله رئیسی برای جمعی از فضلای حوزه علمیه تهران و قضات تدریس کرده بود.

قواعد بخش اقتصادی در سال ۱۳۹۷ منتشر شد. این کتاب درباره برخی قواعد فقه اقتصادی نگاشته شده است که از آن جمله می‏‌توان به قاعده لزوم، قاعده ضمان ید، قاعده اتلاف، قاعده استیمان، قاعده احسان، قاعده اقدام، قاعده تحذیر، قاعده جَت، قاعده ما یضمن و ما لا یضمن و قاعده تلف مبیع قبل از قبض اشاره کرد.

قواعد فقه قضایی در سال ۱۳۹۸ منتشر شد. بخش قابل ملاحظه‌‏ای از ابواب و مباحث فقه اسلامی به مسائل حقوقی و قضایی در ابعاد مختلف آن اختصاص یافته است و مجموعه‏‌ای از قواعد فقهی، مانند قواعد حجیت بینه، غرور و لا ضرر و … نیز از ارتباط گسترده‌ای با مباحث قضایی برخوردار است که ایشان در این کتاب به آن‌ها پرداخته‌اند.

هر سه جلد توسط انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده‌اند.

ارث بی‌وارث

ارث بی‌وارث در پاییز ۱۳۹۷، توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد. شهید رئیسی در زمینه موضوع ارث بی‌وارث بین مباحث فقه و حقوق تطبیق می‌دهد و بحث کلیات و مصادیق ارث، بی‌ارث و بی‌وارث را تبیین کرده و جایگاه ارث بی‌وارث را در فقه به بحث می‌گذارد. سپس مصارف ارث شخصی بی‌وارث را ذکر و پایه‌های تصدی و تعهدات بی‌وارث از سوی فقیه جامع‌الشرایط را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق

در این کتاب نخست واژه‌های اصل، ظاهر، اصول عملیه، تعارض و انواع آن از حیث لغت و اصطلاح مورد تبیین قرار می‌گیرد. در ادامه نویسنده شرایط تقدم اصل یا ظاهر و مبانی حجیّت آن‌ها را در فقه شیعه و اهل سنت واکاوی کرده و مصادیق تقدم اصل یا ظاهر را روشن می‌کند. در پایان این تحقیق نظریه تقدّم اصل به معنای قاعده فقهی و نظریه تقدّم ظاهر به معنای ظاهر حال را بررسی کرده و نظر کلی درباره تعارض اصل و ظاهر را ارائه می‌دهد.

تقریرات وقف

فقه وقف با تدوین مهدی شریعتی تبار و همکاری سیدابوالقاسم موسوی از درس خارج رئیس جمهور شهید حجت‌الاسلام رئیسی منتشر شده است. برخی از عناوین سرفصل‌های کتاب عبارتند از: فضیلت وقف،‌ تعریف وقف، صیغه وقف، لزوم قصد عنوان در وقف مسجد، معاطات در وقف،‌ وکالت در وقف، وقف فضولی،‌ اعتبار قبول در وقف، شرایط وقف، وصیت به وقف، شرطیت اخراج واقف از وقف و اقسام وقف.

کتاب‌های شهید حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه

صبح شام

کتاب صبح شام مجموعه‌ای از خاطرات شهید حسین امیرعبداللهیان را از دوران جنگ گروه‌های تروریستی در سوریه روایت کرده است. ابتکار تدوین این خاطرات به توصیه شهید حاج قاسم سلیمانی بازمی‌گردد. سردار سلیمانی یک سال قبل از شهادت خود، در دیداری به حسین امیرعبداللهیان تأکید کرد که برای انتقال پیام رشادت‌ها، شهادت‌ها، شجاعت‌ها و حتی جنایات و خیانت‌ها در سوریه و منطقه غرب آسیا، بخشی از خاطرات خود را مکتوب و منتشر کند.

کتاب حاضر در ۳ بخش نوشته شده است. بخش اول «انتخاب به معاونت وزارت امورخارجه»، بخش دوم «یادداشت‌هایی از تلاش‌های دیپلماتیک و سفرهای مرتبط با تحولات منطقه» و بخش سوم «بحران سوریه و نقش بزرگ سردار سلیمانی در تأمین امنیت منطقه و ایران» نام گرفته‌اند. در انتهای کتاب نیز برخی اسناد و تصاویر مربوطه گنجانده شده‌اند.

این اثر با تدوین محمد حسین مصحفی از نشر سوره مهر چاپ و منتشر شده است که در ویدئوی زیر میتوانید معرفی آن را ببینید:

استراتژی مهار دوگانه

کتاب، حاوی مباحثی در زمینه استراتژی مهار دوگانه آمریکا در مقابل ایران و عراق است که شهید امیرعبداللهیان علاوه بر معرفی طراحان استراتژی مهار دوگانه، استراتژی مهار عراق و سیاست مهار جمهوری اسلامی ایران را تشریح می‌نماید.

 ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ در خیزش بیداری اسلامی

این کتاب به بررسی علل اصلی ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ توسط آمریکا و همراهانش پرداخته است. شهید امیرعبداللهیان در این اثر خود، تاکید جدی بر عوامل فرهنگی و هویتی منطقه دارند که در تئوری و عمل آمریکا و دیگر کشورهای همراه با او، نادیده گرفته شده و عملاً به مقدمه‌ای تبدیل شد که متعاقب آن تحولات بیداری اسلامی را در منطقه رقم زد.

در این کتاب پس از بحث روی اصل نقشه خاورمیانه بزرگ توسط آمریکا، به صورت موردی کشور عراق را بعد از اشغال توسط آمریکا تحت عنوان بوته آزمایش طرح خاورمیانه بزرگ مورد بحث قرار می‌دهد. در ادامه به بحث ساختار قدرت در منطقه خاورمیانه و ارتباط ‌آن با ناکارآمدی طرح پرداخته شده است. در نهایت نیز این پژوهش به موضوع بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه می‌پردازد و معتقد است که ناکارآمدی و عدم موفقیت طرح خاورمیانه بزرگ مقدمه‌ای بود برای شعله‌ورساختن موج بیداری اسلامی.

کتاب امام جمعه شهید تبریز، آیت‌الله آل هاشم

شمیم اخلاق و تربیت در جامعه اسلامی

این کتاب مشتمل بر مباحثی است که توسط شهید آیت‌الله سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نمازجمعه تبریز در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ ایراد شده است و به مسائل عبادی، اخلاقی و تربیتی اختصاص دارد. در این سخنرانی‌ها به حقوق متقابل زن و شوهر، نقش پدر در رشد و تربیت فرزند، صفات مؤمنین در قرآن، نقش و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، محاسبه و کنترل نفس و… پرداخته شده است.

کتاب استاندار شهید تبریز، دکتر مالک رحمتی

مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس

شهید دکتر مالک رحمتی در این کتاب با مطالعه‌ای تطبیقی به مفهوم، مبانی و جایگاه مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس در قانون اساسی و شرع پرداخته است.

این مقاله واستون مفید بود؟

از یک تا ۵ بهش ستاره بدید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای‌ها ۲

اولین نفری باشید که به این متن امتیاز میدید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *