شبکه کتاب تی وی
۰

معرفی بهترین کتابها درباره امام خمینی

معرفی بهترین کتابها درباره امام خمینی
بازدید 65
۵
(۳)

در این یادداشت از مجموعه یادداشت‌های مناسبتی مجله اینترنتی کتاب، به مناسبت رحلت امام خمینی رحمت الله علیه، می‌خواهیم به معرفی بهترین کتابها درباره امام خمینی(ره) بپردازیم.

شهید صدر پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در روز ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷، جلسه درس خود را در نجف اشرف با این جمله شروع کرد: “امروز آرزوی انبیا محقق شد.” این جمله به خوبی بیانگر اتفاق بسیار بزرگی در تاریخ است که در آن، نقش محوری و کلیدی امام خمینی، انکار ناشدنی است.

جرقه‌های اولیه و ادامه راه انقلاب تا پیروزی آن، با هدایت و راهبری ایشان اتفاق افتاد. برای فهم حقیقت این جملات و ارزش والای اهداف و حرکت امام خمینی، باید در ابتدا خود ایشان را تا حد امکان کامل و دقیق شناخت. بدین منظور و با توجه به ایام رحلت امام خمینی، در این یادداشت به معرفی بهترین کتاب‌ها در مورد امام خمینی پرداخته‌ایم.

عبد صالح خدا؛ امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب

عبد صالح خدا؛ امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب

یکی از بهترین کسانی که می‌تواند از امام خمینی بگوید، ادامه دهنده نهضت فکری، سیاسی و عملی ایشان یعنی آیت‌الله خامنه‌ای است. گروه پژوهشگر نشر صهبا از لابه‌لای بیانات و سخنرانی‌های مختلف رهبری، مطالب با موضوع مشترک در مورد امام خمینی را جدا و با نظم و بخش‌بندی مناسبی تدوین کرده‌اند.

در فصل اول، آشنایی اولیه آیت‌الله خامنه‌ای با امام در اواخر دهه ۳۰ بیان شده و در ادامه رفتارها و سخنان امام خمینی تا زمان پیروزی انقلاب به خوبی بیان و تحلیل شده است. در فصل دوم، مطالبی تحت عناوین چهره رهبر و زمامدار، ایستادگی در مقابل دشمنی‌ها، عطوفت، صدور انقلاب، از مردم و متکی به مردم، زاهد و عارف و نزدیک‌ترین فرد به الگو، بخش بندی شده‌اند که در مورد دوران ۱۰ ساله رهبری ایشان پس از انقلاب است.

 عبد صالح خدا تنها یک کتاب تاریخی نیست و در آن صرفا به ذکر وقایع اکتفا نشده است. مخاطب در کنار مطالعه سیر و روند مبارزاتی امام خمینی، تحلیل مقام معظم رهبری را از امام و اطرافیان و دوستان و دشمنان ایشان فهم می‌کند. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها در مورد امام خمینی برای کسانی است که قصد شروع مطالعه و تحقیق را در مورد امام خمینی دارند.

الف لام خمینی؛ کامل‌ترین زندگینامه امام روح الله خمینی

کتاب الف لام خمینی

یکی از اشتباهات در بیان زندگی بزرگان عرصه‌های مختلف، فقط بیان دستاوردها و موفقیت‌های او است. درحالیکه اگر سیر رسیدن آن شخص به موفقیت‌هایش و سختی‌های مسیر و نحوه مواجهه او با مشکلات و مسائل در راهش بیان شود، مخاطب بیشتر می‌تواند خودش را به او نزدیک کند. مجموع این مسائل است که یک فرد را تبدیل به الگو می‌کند.

هدایت الله بهبودی نیز تلاش کرده تا این اتفاق را در کتاب خود رقم زند و به روایت زندگینامه امام خمینی از به دنیا آمدنش در سال ۱۲۸۱ تا پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ پرداخته است.او تلاش بسیاری کرده که در بیان این سیر ۷۶ ساله، به ابعاد مختلف زندگی امام و گاه نزدیکان اثرگذار و مرتبط با ایشان بپردازد.

در این کتاب روابط خانوادگی امام، سال‌های تحصیل ایشان، ورود به حوزه علمیه قم، ازدواج‌شان با بانو قدس ایران، ارتباط و گاه اختلاف نظر با علما و روحانیون بزرگ در زمان‌های مختلف، آغاز سخنرانی‌ها و اقدامات در مخالفت با شاه، زندانی شدن‌ها و تبعید‌ها، بیان اهداف قیام، نحوه ارتباطات و سازماندهی تشکیلاتی ایشان، توجه ویژه ایشان به مردم مخصوصا قشر مستضعف، شجاعت خاص امام در عمل به موقع و بسیاری دیگر از موارد مرتبط با زندگی، اندیشه‌ها و حرکت امام خمینی و شرایط جامعه ایران به خوبی بیان شده است. الف لام خمینی را می‌توان کامل‌ترین کتاب در مورد زندگینامه امام خمینی دانست.

صحیفه آفتاب؛ سخنان و دست‌نوشته‌های امام خمینی

کتاب صحیفه آفتاب درباره روح الله خمینی

یکی از بهترین راه‌های شناخت هرکسی، مطالعه نوشته‌ها و سخنان او است که حاکی از اساس اندیشه و اهداف و نحوه عملکرد آن شخص است. این روش در مورد شناخت امام خمینی نیز بسیار مهم و کاربردی است. تمام بیانات، پیام‌ها، مصاحبه‌ها، احکام، اجازات شرعی و نامه‌های به جا مانده از امام خمینی از اولین نامه موجود از ایشان در سال ۱۳۱۲ به همسرشان تا آخرین نامه امام حدود دو هفته پیش از رحلت امام خمینی، در مجموعه ۲۲ جلدی صحیفه امام گردآوری شده است.

حجم این مجموعه بسیار زیاد است و مطالعه کل آن کار هر کسی نیست. از این رو گروهی از پژوهشگران بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در کاری ارزشمند، اقدام به گزیده کردن این مجموعه کردند و در ۲۲ جلد با عنوان صحیفه آفتاب، بسیار کم حجم‌تر از صحیفه امام، گزیده‌ای از نوشتارها و بیانات امام را که برای عموم مردم کاربردی است گردآوری کردند. مطالعه این مجموعه دید بسیار خوبی به خواننده نسبت به نحوه عملکرد، اهداف و افکار امام خمینی و واکنش‌های ایشان در سیر پیروزی انقلاب می‌دهد. همچنین صحیفه آفتاب ذهنیت خوبی نسبت به پایه و اساس نظام جمهوری اسلامی بر مبنای تئوری ولایت فقیه امام خمینی در اذهان مخاطبین ایجاد می‌کند.

سه دیدار؛ روایتی لطیف و دقیق از امام خمینی

کتاب سه دیدار

نادر ابراهیمی در طرحی سه جلدی به تصویر کردن زندگی امام خمینی پرداخت اما افسوس که عمر او کفاف نداد و تنها دو جلد از سه جلد به طور کامل نوشته و منتشر شد. هر جلد، سه دیدار یا سه بخش اساسی دارد. دیدار اول به نوعی مکاشفه‌ای از خود نادر ابراهیمی است که سرگشته و حیران و ناامید دنبال یک منجی می‌گردد و ناگهان با امام مواجه شده و شیدا و شیفته‌اش می‌شود.

در طول هر دو جلد در بخش‌های دیدار اول گفتگوی او با امام در مبانی توحیدی و فکری است. دیدار دوم در هر دو جلد به دوران کودکی و نوجوانی امام پرداخته و در دیدار سوم، روزگار جوانی ایشان در حوزه و آشنایی با افراد مختلف و برداشتن گام‌های آغازین مبارزه بیان شده است.

جلد اول با عنوان رجعت به ریشه‌ها، حالت مبانی هر سه دیدار را دارد و در بخش جوانی ایشان تا زمان ازدواجشان را دربرمی‌گیرد و در جلد دوم که در میانه میدان نام دارد، فضای سیاسی اجتماعی دهه ۳۰ ایران تا پیش از سال ۴۱ به خوبی بیان شده است. متن روان و بیان شیوا و خاص نادر ابراهیمی، سه دیدار را کتابی بسیار جذاب برای شناخت بهتر امام خمینی کرده است.

زندگی به سبک روح الله؛ آشنایی با سبک زندگی امام خمینی

کتاب زندگی به سبک روح الله

کتاب زندگی به سبک روح‌الله، حاوی ۱۱۴ روایت کوتاه کوتاه از سبک زندگی و سیره شخصی و خانوادگی امام خمینی است. راویان این حکایت‌ها عموما خانواده امام و دیگر افراد نزدیک به ایشان هستند. این کتاب جهت آشنایی با نظم خاص و برنامه‌ریزی‌های امام و ملاحظات بالای ایشان جهت رسیدگی به خانه و خانواده در کنار آن همه مشغولیت علمی و سیاسی، بسیار کتاب خوبی است. با مطالعه این اثر می‌توان چند بعدی بودن شخصیت امام را به خوبی درک کرد که با نظم دقیق‌شان در زمینه‌های مختلف فردی و اجتماعی مشغول به فعالیت بودند.

این مقاله واستون مفید بود؟

از یک تا ۵ بهش ستاره بدید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای‌ها ۳

اولین نفری باشید که به این متن امتیاز میدید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *