شبکه کتاب تی وی
۰

شهید بهشتی را با ۷ کتاب بشناسیم!

شهید بهشتی را با 7 کتاب بشناسیم!
بازدید 101
۵
(۱)

هرساله ۷ تیر، یادآور مرد میدان‌ها یعنی شهید دکتر آیت‌الله سید محمد حسین بهشتی است. در هیاهوها و بزنگاه‌ها، می‌توان گوشه‌ای نشست و شرایط را ارزیابی کرد و منتظر ماند تا کدام گروه برنده شود و بعد به آن پیوست، یا می‌شود به میانه میدان رفت و برای حقی هزینه داد و تلاش کرد. شهید بهشتی از جنس گروه دوم بود.

نمی‌شود از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران نام برد و شهید بهشتی را در نظر نگرفت. با آن همه دانش و سابقه، خودش را کنار گذاشت و به میانه میدان آمد و با همه توان در ابتدا برای پیروزی انقلاب و سپس جهت برپایی هرچه بهتر و قوی‌تر نظام اسلامی تلاش کرد و در این راه هم اهانت‌ها و افتراهای زیادی را به جان خرید و هم جانش را داد. در این یادداشت تلاش شده تا برای شناخت بیشتر این شخصیت بزرگ، کتاب‌هایی هم در مورد او و هم از خود ایشان معرفی شود با بتوان به او نزدیک‌تر شد:

او یک ملت بود؛ خاطراتی از شهید بهشتی

محمد علی صمدی از پژوهشگران تاریخ معاصر، در این کتاب ۴۰ روایت از زندگی و شهادت شهید بهشتی را گردآوری کرده است. این اثر دارای بخش‌هایی مانند تولد، مبارزات و حضور ایشان در آلمان، تشکیل حزب جمهوری اسلامی، ریاست دیوان عالی کشور، شورای انقلاب، عوامل و نحوه ترور و وصیت نامه ایشان است. مهم‌ترین منابع مورد استفاده برای این اثر، مطبوعات، سخنرانی‌ها و خاطرات شفاهی نزدیکان به شهید بهشتی است.

صمدی برخی از اطلاعاتی را که در تحقیقاتش به دست آورده و با توجه به دسته بندی مطالب کتاب در روایت‌ها جا نشده‌اند، در مقدمه کتاب آورده است. به همین دلیل مقدمه این اثر نیز از بخش‌های مهم و خواندنی آن است. کتاب متنی روان و بیانی شیوا دارد و برای آشنایی و شناختی کلی و در برخی موارد جزئی با این شهید بزرگوار، اثر خوب و قابل توجهی است.

بهشتی در این حوالی؛ سبک زندگی شهید بهشتی

کتاب بهشتی در این حوالی: چند روایت کوتاه از سبک زندگی و سیره علمی و عملی شهید دکتر سید محمد حسینی بهشتی است که در ویدئوی پایین، گفتگوی میثم رشیدی با نویسنده این کتاب را در برنامه جلد دوم می‌توانید مشاهده کنید:

تشکیلات بهشتی؛ نحوه فعالیت تشکلی شهید بهشتی

شهید بهشتی از موفق‌ترین افراد در ایجاد تشکیلات موفق است. ایشان در طی سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۹ و در زمان حضورشان در آلمان، در شکل‌گیری و رشد اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا نقشی جدی ایفا کردند. این تشکیلات از مهم‌ترین رسانه‌های انتشار اخبار و اتفاقات داخل ایران در سال‌های نزدیک به انقلاب در خارج از کشور بود.

دیگر تجربه موفق ایشان، تاسیس حزب جمهوری اسلامی است که با توجه به مدت زمان اندک فعالیت ایشان در این حزب از آغاز تا زمان شهادت ایشان، شاید نتوان دستاوردهای کلانی را برای آن بیان کرد اما بررسی سازوکارهای درونی و بیرونی و دیگر مسائل مربوط به اصول کارهای تشکیلاتی این حزب، نشان دهنده بنیان قوی آن می‌باشد.

مجموعه این مسائل و دیگر تجربه‌های مدیریتی و گروهی شهید بهشتی، محسن ذوالفقاری را بر آن داشت تا منظومه‌ای از اصول و مبانی تشکیلات را با بررسی دقیق سخنان و کارهای شهید بهشتی در کتاب تشکیلات بهشتی گردآوری کند. این کتاب می‌تواند راهنمایی بسیار عالی برای تشکل‌ها و گروه‌های مردمی مختلفی باشد که دنبال بالا بردن بهره‌وری و اثرگذاری‌شان هستند. این کتاب از نشر معارف منتشر شده است.

سه گونه اسلام؛ اسلام واقعی از نظر شهید بهشتی

کتاب شامل متن دو سخنرانی از شهید بهشتی است. سخنرانی اول در مورد سه نوع دریافت متفاوت از اسلام است؛ نخست اسلام واقعی و قلبی و سازنده، دوم اسلام سیاسی و مصلحتی و سوم اسلام اقلیمی. در میان بیان این بحث، شهید بهشتی مطلبی جذاب در مورد گروه بندی انواع گروندگان به نهضت‌های مسلکی بیان و آنان را در پنج دسته تقسیم‌بندی کرده‌اند:

اول جستجوگران راستین حق جوی حق پو، گروه دوم عده‌ای ناراضی از وضع موجود که به دلیل نارضایتی به هر دعوت تازه‌ای که احتمال وضع بهتر برایشان می‌رود توجه می‌کنند، دسته سوم افرادی که شرایط کنونی، فرصت رشد و ترقی دلخواه را برایشان فراهم نکرده و حاضر به خطر و ریسک هستند،

چهارم فرصت طلبانی که حاضر به خطر هم نیستند و دور از صحنه می‌نشینند و نظاره گرند اما به محض موفقیت نهضت، وارد آن می‌شوند و گروه پنجم کسانی هستند که کاری به این مسائل ندارند و دنبال روزمرگی و گذران عادی زندگی خود هستند که بیشتر مردم در جوامع، جزء دسته پنجم به حساب می‌آیند. سخنرانی دوم در مورد مراحل اساسی شکل گیری و پیشرفت یک نهضت است. در کل کتاب سه گونه اسلام در ۹۵ صفحه دید خوبی نسبت به اسلام حقیقی و مسلک‌های انحرافی و رهروان هرکدام به مخاطبین ارائه می‌دهد.

پشت شیشه‌های مات؛ شهید بهشتی برای نوجوانان

عزت‌الله الوندی جهت بیان ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری شهید بهشتی برای نوجوانان، از ایده‌ای بسیار جذاب استفاده کرده است. او در دل داستانی کم‌حجم و با استفاده از سوژه‌ای خاص، سراغ این شخصیت بزرگ رفته است.

سوژه او، فردی به نام لینگن، یکی از گروگان‌های لانه جاسوسی آمریکا است که در آن روزها، با شهید بهشتی دیدار و گفتگویی داشته و حال خاطرات آن دیدار را برای نوه‌اش تعریف می‌کند. این نوجوان با شنیدن خاطرات پدربزرگش، تحت تاثیر شخصیت شهید بهشتی قرار می‌گیرد و برای شناخت بیشتر او به تحقیق و جستجو می‌پردازد.

در این داستان جذاب و پرکشش، بخش‌های مختلفی از زندگی شهید بهشتی مانند حضور ایشان در آلمان بیان شده است و مخاطب نوجوان پس از خواندن این اثر به شناخت عمومی خوبی از یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های اثرگذار در انقلاب اسلامی ایران می‌رسد. پشت شیشه‌های مات توسط نشر سوره مهر در ۱۰۴ صفحه به چاپ رسیده است.

بهشتی از زبان بهشتی؛ زندگینامه مستند شهید بهشتی

برای کسانی که قصد ریز شدن در زندگی، اندیشه‌ها و گفتارهای شهید بهشتی را دارند، این کتاب بهترین گزینه است. از ویژگی‌های جالب توجه این کتاب، بیان جنبه‌های مختلف زندگی شهید بهشتی از زبان خود ایشان است و اثر را به نوعی به مستندی شبه داستانی تبدیل کرده است.

برای خلق این مجموعه سه جلدی بسیار ارزشمند، تمام مکتوبات و سخنرانی‌های منتشر شده و منتشر نشده ایشان و مطالب روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها در مورد شهید بهشتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و مطالب پس از دسته‌بندی به شکل خاطرات به چاپ رسیده‌اند.

این کتاب سه جلد است: جلد اول روایت زندگی شهید از زبان خودشان است و خاطرات ایشان را از هنگام تولد و کودکی، تحصیل، ورود به حوزه علمیه، سفر به آلمان، آشنایی با امام خمینی، برگشت از آلمان و ورود به مسائل سیاسی و مبارزاتی، ماجرای زندانی شدن، پیروزی انقلاب اسلامی و مسئولیت‌های ایشان در نظام تا زمان شهادت ایشان، در برمی‌گیرد. جلد دوم به نظرات ایشان در مورد حکومت اسلامی و جامعه اسلامی می‌پردازد و جلد سوم هم مجموعه‌ای از اسناد و عکس‌هایی است که از زمان زندگی ایشان تا لحظه شهادت را شامل می‌شود. مراحل تحقیق و نگارش این اثر نزدیک به ۷ سال به طول انجامید که نشان دهنده دقت بالای دست اندرکاران این اثر است.

این مقاله واستون مفید بود؟

از یک تا ۵ بهش ستاره بدید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای‌ها ۱

اولین نفری باشید که به این متن امتیاز میدید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *