شبکه کتاب تی وی
۰

بهترین کتاب کودک چیست؟ + ۵ دلیل نیاز کودک به کتاب طنز

بهترین کتاب کودک
بازدید 270
۴.۲
(۳۱)

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همیشگی پدر و مادرها و همینطور مربیان و مشاوران، انتخاب کتاب خوب برای کودک است و کتابفروش ها نیز همیشه دغدغه معرفی بهترین کتاب برای کودکان را دارند. خانواده‌هاهم همیشه دغدغه این را دارند که بهترین کتاب برای کودکان چیست و همیشه در جستجوهای خود به دنبال برترین کتاب‌های کودک و نوجوان، به خصوص بهترین کتاب کودک ایرانی هستند.

از آنجا که کودکان، توانایی تشخیص کتاب خوب از میان هزاران جلد کتاب منتشرشده را ندارند، معمولا این وظیفه را پدر و مادرها انجام می‌دهند و به دلیل حجم بالای کتاب‌های کودک و نوجوان، انتخاب بهترین کتاب‌ کودک یکی از سخت‌ترین کارهاست که خیلی اوقات والدین را کلافه می‌کند.اما به راستی چه کتاب‌هایی برای کودکان مناسب است؟

از اینجا می توانید معرفی ده ها کتاب خوب برای کودک را توسط کودکان و نونهالان دبستانی ببینید!

از اینجا می توانید مهم ترین فواید مطالعه را برای فرزندان بخوانید!

شبکه کتاب به شما کتاب طنز را پیشنهاد می‌کند. اما چرا مهم‌ترین و بهترین کتاب‌ها برای کودکان، کتاب‌های طنز هستند؟ گزارش مهم گروه کودک و خانواده شرکت اسکلاستیک (Scholastic Corporation) در سال ۲۰۱۶ نشان داد که اولین چیزی که یک کودک در هنگام انتخاب کتاب بدان توجه می‌کند، کتابی است که آن‌ها را بخنداند. این شرکت که یک شرکت چندملیتی، انتشاراتی، آموزشی و رسانه ای آمریکایی است و به بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های کودک جهان مشهور است، در گزارشی نشان داد که مهم‌ترین عاملی که کودکان را کتابخوان می‌کند، مواجهه اولیه آن‌ها با کتاب است. بنابر تحقیقات این شرکت، کودکانی که اولین کتابشان، کتاب طنز بوده، چیزی حدود ۷۵ درصد بیشتر از سایر کودکان کتابخوانی را ادامه داده‌اند.

۱- پرورش حس شوخ‌طبعی با خواندن کتاب کودک طنز!

یکی از مهم‌ترین نیازهای بشریت، نیاز به مهارت‌هایی برای «بقا» و زندگی بیشتر است. در میان انبوهی از مهارت‌هایی که برای بقا می‌شناسیم، شوخ‌طبعی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که بنابر پژوهش‌ها و آمار و ارقام، کمک زیادی به افزایش قدرت حل مسئله، کنارآمدن بهتر با مشکلات و موانع و در نتیجه بقا و افزایش امید به زندگی انسان‌ها می‌شود. اما این ویژگی، در سنین پایین (کودکی) در انسان‌ها شکل می‌گیرد. کودکان در سنین بسیار پایین حس شوخ‌طبعی را پرورش می‌دهند و یکی از مهم‌ترین نیازهای آن‌هاست.

ما بزرگ‌ترها، شوخ‌طبعی را به عنوان بخشی از ساختار ژنتیکی درک می‌کنیم و خیال می‌کنیم این یک ویژگی ژنتیکی است که باید به ارث برسد! اما اینطور نیست. پژوهش‌های زیادی ثابت کرده که شوخ‌طبعی یک عمل و ویژگی آموختنی است که حتی در کودکان مهدکودک نیز ایجاد می‌شود. شوخ‌طبعی چیزی نیست که کودکان با آن متولد شوند، اما می‌توانند در طول زندگی خود آن را بیاموزند و از طریق آن، بسیاری از مشکلات زندگی را راحت‌تر سپری کنند. بنابراین، کتاب‌های طنز، یکی از بهترین گزینه‌ها برای کودکان هستند.

۲- افزایش اعتماد به نفس با کتاب طنز

خندیدن، عزت نفس و اعتماد به نفس کودک را بهبود می‌بخشد. کودکان در سنین پایین، با مطالعه کتاب‌های طنز و آموختن ویژگی شوخ‌طبعی، با شادکردن دوستان غمگین خود، قدرت شفابخش خنداندن را یاد می‌گیرند و مهارت‌های اجتماعی همدلی و همدردی را به نمایش می‌گذارند. در نتیجه، خنده به کودکان کمک می کند تا با ایجاد انعطاف پذیری، با تجربیات استرس‌زا در زندگی کنار بیایند. کتاب‌های طنز، تاب‌آور بودن کودکان را در شرایطی مانند اضطراب و افسردگی بالا می‌برد. کودک با مطالعه کتاب طنز، می‌آموزد که می‌تواند به اشتباهات خود بخندد و بپذیرد که هیچ‌کس کامل نیست و به تلاش خود ادامه دهد.

۳- مزایای فیزیولوژیک کتاب خنده دار

مطالعه کتاب‌های طنز، برای سلامت جسمانی کودک شما بسیار مفید است. وقتی کودک شما می‌خندد، مغز او حافظه، تصمیم‌گیری و پردازش عاطفی او را فعال می‌کند. کاهش اضطراب و استرس، بهبود ساعت خواب کودک، ترشح بهتر هورمون‌های خواب، افزایش گردش خون، آرام‌سازی عضلانی، افزایش انرژی و سوخت و ساز بدن، تقویت سیستم ایمنی، افزایش تحمل درد و بهبود خلق و خو، از جمله مهم‌ترین مزایایی است که یک کتاب خوب خنده‌دار، می‌تواند برای فرزند شما به ارمغان بیاورد.

۴- رشد بهتر کودک با مطالعه کتاب طنز

یک کتاب طنز، با خنده‌ای که بر لبان کودک شما می‌نشاند، استرس را از او دور می‌کند و با این کار، به عامل مهمی از رشد بهتر کودک تبدیل می‌شود. علاوه بر این، کودکان به وسیله خندیدن، با استرس، تروما، تراژدی و ناملایمات زندگی سازگاری بهتری پیدا می‌کنند؛ چرا که خنده، انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده که مطالعه کتاب‌های طنز، خلاقیت کودکان را نیز را افزایش می‌دهد. خلاقیت به آن‌ها کمک می‌کند تا در مقایسه با بدیهی‌ترین مسائل زندگی، از منظری متفاوت به آن نگاه کنند. همچنین یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب کتاب طنز برای کودکان این است که بچه‌ها، خارج از چارچوب‌های فکری ما آدم بزرگ‌ها فکر می‌کنند. آن‌ها از قسمت‌های سرگرم‌کننده زندگی لذت می‌برند و خودانگیخته‌تر هستند و خود و مسائل مهم دنیای ما آدم بزرگ‌ها را خیلی جدی نمی‌گیرند. بنابراین کتاب‌های طنز، بهترین انتخاب برای کودکان است.

۵- مزایای اجتماعی کتاب کودک طنز

مطالعه کتاب‌های طنز و در نتیجه آن، لبخند‌زدن و خندیدن، به کودک شما کمک می‌کند تا نحوه درک خود از دنیای اطراف را بداهه بسازد. این کار، توانایی آن‌ها را برای دیدن جهان از دیدگاه اشخاص دیگر افزایش می‌دهد که به توسعه همدلی و تبدیل شدن به حلّال بهتر مشکلات، کمکشان می‌کند.

خنده، حواس کودک شما را به خوبی از احساسات منفی مانند احساس گناه و عصبانیت منحرف می‌کند. از سوی دیگر، خنده مسری است؛ زیرا وقتی صدای خنده دیگران را می‌شنویم تمایل به خنده داریم که منجر به بهبود خلق و خوی همه می‌شود و اثرات اجتماعی مثبتی برای کودک و اطرافیان او دارد. بماند که شنیدن صدای خندیدن فرزند، چقدر برای والدین و مربیان، دلنشین و آرامش‌بخش است.

خوشبختانه سال‌هاست در ایران، ناشران کاربلد و حرفه‌ای زیادی در زمینه کودک و نوجوان مشغول فعالیت هستند. بنابراین، لزومی ندارد حتما به سراغ ناشران خارجی و کتاب‌های ترجمه‌ای بروید. تنها با یک جستجوی ساده می‌توانید به انبوهی از کتاب‌های طنز کودک و نوجوان ایرانی دسترسی پیدا کنید. در ویدئوهای پائین هم چند معرفی کتاب خوب برای کودکان را مشاهده می کنید.

معرفی مجموعه کتاب «سرداران ایران زمین» نوشته مهدی میرکیایی:

معرفی مجموعه کتاب «اختراعات و اکتشافات ایرانیان»:

معرفی کتاب «بزرگ شدن در سپیدان» به قلم زینب ایمان طلب:

برای دیدن معرفی کتاب های بیشتر برای کودک و نوجوان اینجا کلیک کنید

این مقاله واستون مفید بود؟

از یک تا ۵ بهش ستاره بدید!

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. تعداد رای‌ها ۳۱

اولین نفری باشید که به این متن امتیاز میدید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *